Get Adobe Flash player

Semifinaler och resultat

Gren

Semifinal-koordinator, kontaktuppgifter

Telefonnummer
och mejladress
till koordinator

Antal
tävlande/
läroanstalt

Tidpunkt

Tävlingsplats

Resultat

101 Fordonsmekanik

Unto Tervo, Koulutuskeskus
Salpaus

050 526 5955,
unto.tervo(at)salpaus.fi

Ingen begränsning

30.-31.1.2013
 

Kvaltävling:
Kempele, Karleby, Kajana, Varkaus,
Lieksa, Joensuu,
Lahtis, Tammerfors

Semifinaltävling:
Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 5 B,
15230 Lahtis

 

PDF

102 Bilskadereparation

Teuvo Särkkä,
Etelä-Savon
Koulutus Oy

044 711 5232,
teuvo.sarkka(at)esedu.fi

Ingen begränsning

8.2.2013

Mikkelin ammattiopisto,
Raviradantie 4-6,
50101 S:t Michel

 

PDF

103 Billackering

Arto Hyötyläinen,
Etelä-Savon ammattiopisto

044 711 5264,
arto.hyotylainen(at)esedu.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

8.2.2013

Etelä-Savon ammattiopisto,
Raviradankatu 4-6,
S:t Michel

PDF

104 Transportlogistik

Pasi Suhonen, Koulutuskeskus
Salpaus

050 538 2320,
pasi.suhonen(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

30.-31.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 5,
15220 Lahtis

PDF

105 Användning av skogsmaskin

Mikko Pulkkinen,
Etelä-Savon ammattiopisto

044 711 5699,
mikko.pulkkinen(at)esedu.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.1.2013

Stella-köpcentret,
Maaherrankatu 13,
St Michel

Metsätie 1,
34300 Kuru

Oulun seudun ammattiopisto,
Jokijärventie 2,
93400 Taivalkoski

PDF

 

201 CAD-planering

Kari Kosonen, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0529,
kari.kosonen(at)salpaus.fi

Ingen begränsning

31.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Svinhufvudinkatu 2 B,
15110 Lahtis

Oulun seudun ammattiopisto,
Niittyrannantie 5,
90440 Kempele

PDF

202 Tryckteknik

Tapio Partanen,
Porvoon
ammattiopisto

040 587 0011,
tapio.partanen(at)amisto.fi

Ingen begränsning

29.-31.1.2013

Porvoon ammattiopisto,
Perämiehentie 6,
06100 Borgå

PunaMusta,
Pappilansuora 15,
75500 Nurmes

PDF

203 Planering av trycksaker

Sami Ulmanen,
Itä-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä

0400 360 698,
sami.ulmanen(at)amisto.fi

3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

29.1.2013

Porvoon ammattiopisto,
Perämiehentie 6,
06100 Borgå

Vaasan ammattiopisto,
Ruutikellarintie 2,
65100 Vasa

PDF

204 Databehandling

Ilpo Nikander, Koulutuskeskus
Salpaus

040 750 0422,
ilpo.nikander(at)salpaus.fi

Ingen begränsning

30.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Ståhlberginkatu 4 A,
15110 Lahtis

PDF

205 Datorer och nätverk

Joel Puodinketo, Koulutuskeskus
Salpaus

040 585 5531,
joel.puodinketo(at)salpaus.fi

3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

30.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Rakokiventie 2,
15550 Nastola 

 PDF

206 Produktion av webbsidor

Tapio Kattainen,
Suomen
Liikemiesten Kauppaopisto

050 355 1706,
tapio.kattainen(at)businesscollege.fi

Ingen begränsning

25.1.2013

Suomen Liikemiesten Kauppaopisto,
Hattulantie 2,
00510 Helsingfors

 PDF

301 Kundbetjäning
och försäljning

Leena Laakkala, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0612,
leena.laakkala(at)salpaus.fi

4 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

24.1.2013
(Varkaus)

29.1.2013
(Vanda)

1.2.2013
(Lahtis)

5.2.2013
(Kempele)

Prisma Varkaus,
Käsityökatu 21-27,
78200 Varkaus

Prisma Jumbo,
Vantaanportinkatu 3,
01510 Vanda

Prisma Laune,
Ajokatu 83,
15610 Lahtis

Prisma Zeppelin,
Zeppelinintie,
90450 Kempele

PDF

302 Frisering

Karita Wallivaara, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0248, karita.wallivaara(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

23.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Svinhufvudinkatu 17,
15110 Lahtis

 PDF

303 Skönhetsvård

Mari-Anne Laamo, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0246,
mari-anne.laamo(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Svinhufvudinkatu 17,
15110 Lahtis

PDF

304 Blomsterbinderi

Petra Karvonen,
Keuda
ammattiopisto

050 415 0875,
petra.karvonen(at)keuda.fi

Ingen begränsning

30.1.2013

Keudan ammattiopisto,
Leissantie 2,
04920 Saarentaus

PDF

305 Närvårdare

Nina Östman,
Helsingin sosiaali-
ja terveysalan oppilaitos

040 334 9075,
nina.ostman(at)edu.hel.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

5.2.2013

Oulaisten ammattiopisto

Ammattiopisto Harjavalta

PDF

306 Rengöringsservice

Anne Lindström, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0356,
anne.lindstrom(at)salpaus.fi

Ingen begränsning

6.2.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Sammonkatu 8,
15140 Lahtis

PDF

307 Klädsömnad

Minna Tammi, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0677,
minna.tammi(at)salpaus.fi

Startande grupp för ifrågavarande grundexamen / läroanstalt 1-4 = 2 tävlande, 5 grupper
eller fler = 3 tävlande

7.2.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Kukonkannus 2,
15880 Hollola

PDF

308 Dekoration

Helena Suomala, Koulutuskeskus
Salpaus

050 526 5841, helena.suomala(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.-23.1.2013

Finlands Röda Kors, 
Återvinningsvaruhuset Kontti,
Ajokatu 65,
15500 Lahtis

 PDF

309 Hästskötsel

Satu Nasrelarab,
Ylä-Savon ammattiopisto

0400 798 524,
satu.nasrelarab(at)ysao.fi

3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

7.2.2013

Koulutuskeskus Salpaus/Asikkala

Ylä-Savon ammattiopisto/Kiuruvesi

PDF

310 Företagsamhet

Anne Säämänen, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0622,
anne.saamanen(at)salpaus.fi

Ingen begränsning

29.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Kirkkokatu 27,
15140 Lahtis

Suomen Liikemiesten Kauppaopisto,
Rautatieläisenkatu 5,
00520 Helsingfors

Tampereen seudun ammattiopisto Tredu,
Sammonkatu 45,
33540 Tammerfors

Lapin ammattiopisto,
Kairatie 75,
96190 Rovaniemi

Vaasan ammattiopisto,
Ruutikellarintie 2,
65100 Vasa

Ylä-Savon ammattiopisto,
Asevelikatu 4,
74100 Idensalmi

Oulun seudun ammattiopisto,
Kotkantie 2 A och C,
90250 Uleåborg

Savonlinnan ammatti-
ja aikuisopisto,
Pohjolankatu 4-6,
57200 Nyslott

PDF

401 Möbelsnickare

Marko Varjos, Koulutuskeskus
Salpaus

050 384 3905,
marko.varjos(at)salpaus.fi

1 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

31.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 5,
15230 Lahtis
 
Salon seudun ammattiopisto,
Mariankatu 20,
24240 Salo
 
Koulutuskeskus Sedu,
Kirkkokatu 10,
60100 Seinäjoki
 
Savonlinnan ammatti-
ja aikuisopisto,
Pohjolankatu 4-6,
57201 Nyslott

PDF

402 Ventilationsinstallation

Kari Heiskari,
Oulun seudun ammattiopisto

050 567 0952,
kari.heiskari(at)osao.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.1.2013

Oulun seudun ammattiopisto,
Kotkantie 2A,
90250 Uleåborg

 PDF

403 Stenarbeten

Oliver Steller, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0516,
oliver.steller(at)salpaus.fi

1 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.-24.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 3,
Lahtis

 PDF

404 Målning och tapetsering

Petri Vannula, Koulutuskeskus
Salpaus

050 387 1920,
petri.vannula(at)salpaus.fi

1 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

31.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 3,
15230 Lahtis

PDF

405 Rörläggning

Veli Mikko Halonen /
Mauri Turunen, Koulutuskeskus
Salpaus

050 403 6824,
velimikko.halonen(at)salpaus.fi
050 380 8333,
mauri.turunen(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.1.2013
(Lahtis)

24.1.2013
(Uleåborg)

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 5,
15220 Lahtis

Uleåborg

 PDF

406 Elinstallation

Marko Kangas, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 1377,
marko.kangas(at)salpaus.fi

1 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

30.-31.1.2013

Kainuun ammattiopisto,
Kajana,
Opintie 3,
Oppi 6 rakennus

Koulutuskeskus Salpaus,
Stählberginkatu 6,
Lahti

PDF

407 Husbyggnad, timmermansarbete

Teijo Mäkiniemi, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 1024, teijo.makiniemi(at)salpaus.fi

Startande grupp för ifrågavarande grundexamen / läroanstalt 1-2 = 1 tävlande, 3 grupper eller fler = 2 tävlande

30.1.2013

Ammattiopisto Lappia,
Urheilukatu 6,
95400 Torneå

Etelä- Karjalan ammattiopisto,
Koulukatu 5,
55120 Imatra

Etelä-Savon Ammattiopisto,
Raviradantie 4-6,
50100 S:t Michel

WinNova Länsirannikon Koulutus Oy,
Satamakatu 19,
26100 Raumo

PDF

408 Husbyggnad,
murning och plattsättning

Juha Heinlahti, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0394,
juha.heinlahti(at)salpaus.fi

1 tävlande / grupp som startar

max. 2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

5.2.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 3,
15230 Lahtis

Etelä-Karjalan
Koulutus Oy,
Kuusitie 41,
76120 Pieksämäki

Raision Ammattiopisto,
Eeronkuja 3,
21200 Reso

PDF

410 Anläggning av grönområde

Iiris Viljakainen, Koulutuskeskus
Salpaus

050 384 3927,
iiris.viljakainen(at)salpaus.fi

2 tävlande par / verksamhetsort inom läroanstalten

31.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 3,
15230 Lahtis

PDF

501 Konditor

Matti Storlöpare, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0669,
matti.storlopare(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.1.2013

Lapin ammattiopisto,
Jänkätie 1,
Rovaniemi

Koulutuskeskus Salpaus,
Ståhlberginkatu 2A,
Lahtis

 PDF

502 Restaurangkock

Hannu Joutselainen, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0578,
hannu.joutselainen(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

23.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 5 A,
15230 Lahtis
 
Savon ammatti- ja aikuisopisto,
Sammakkolammentie 2,
Kuopio
 
Oulun Seudun Ammattiopisto,
Isokatu 1,
90100 Uleåborg
 
Porvoon Ammattiopisto,
Aleksanterinkatu 20,
06100 Borgå
 
Vaasan Ammattiopisto,
Ruutikellarintie 2,
65100 Vasa

PDF

503 Cateringkock

Vesa Työppönen, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0670, vesa.tyopponen(at)salpaus.fi

2 tävlande par/ verksamhetsort inom läroanstalten

22.1.2013
(Riihimäki,
Lahtis,
Seinäjoki)

24.1.2013
(Kajana,
Reso,
Tammerfors)

Hyria koulutus Oy,
Sakonkatu 1,
11100 Riihimäki
 
Koulutuskeskus Salpaus,
Vipusenkatu 5 A,
15230 Lahtis

Koulutuskeskus Sedu,
Kirkkokatu 10,
60100 Seinäjoki
 
Kainuun ammattiopisto,
Opintie 3,
87100 Kajana

Raision ammattiopisto,
Eeronkuja 3,
21200 Reso
 
Tampereen seudun ammattiopisto,
Santalahdentie 10,
33230 Tammerfors
 
Axxell Utbildning Ab,
Ratakatu 75,
10300 Karis
 
Oulun seudun ammattiopisto,
Isokatu 1,
90100 Uleåborg

 PDF

504 Servitör

Jari Hakkarainen, Koulutuskeskus
Salpaus

050 538 2383, jari.hakkarainen(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

29.1.2013

Kotkan klubi,
Lehmustie 4,
48130 Kotka

Sibeliustalo,
Ankkurikatu 7,
15140 Lahtis
 
Etelä-Savon ammattiopisto,
Otavakatu 4,
50100 St Michels
 
Vasa yrkesinstitut,
Krutkällarvägen 2-4,
65100 Vasa

PDF

601 Automationsteknik

Harri Wallenius, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0025,
harri.wallenius(at)salpaus.fi

3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.-24.1.2013

Ståhlberginkatu 6,
15110 Lahtis

 PDF

602 Elektronik

Erkki Kontiainen, Koulutuskeskus
Salpaus

050 526 5847,
erkki.kontiainen(at)salpaus.fi

Ingen begränsning

29.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Rakokiventie 2,
15550 Nastola 

 PDF

603 Maskinbearbetning

Tero Kuusisto, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0637,
tero.kuusisto(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

22.-24.1.2013

Esbo, Åbo, Vasa, Seinäjoki, Uleåborg,
S:t Michel, Nokia, Kotka

PDF

605 Plåt och svetsning

Olli-Pekka Laajoki, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0632,
olli-pekka.laajoki(at)salpaus.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

23.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Opintie 1,
18200 Heinola 

Jyväskylän ammattiopisto,
Viitaniementie 1C,
40101 Jyväskylä 

Keski-Uudenmaan ammattiopisto Kerava,
Sarviniitynkatu 9,
04200 Kervo

Savon ammatti- ja aikuisopisto,
Presidentinkatu 3,
70100 Kuopio 

Pohjois-Karjalan ammattiopisto Lieksa,
Oravatie 1,
81720 Lieksa 

Optima,
Puutarhakatu 30,
68600 Jakobstad

Oulun seudun ammattiopisto,
Kotkantie 2,
90250 Uleåborg

 PDF

606 Mekatronik

Timo Tommiska, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0639,
timo.tommiska(at)salpaus.fi

Ingen begränsning

5.-6.2.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Ståhlberginkatu 6,
15110 Lahtis

PDF

607 Maskinmontering
och underhåll

Anssi Mikkola, Koulutuskeskus
Salpaus

050 305 1019,
anssi.mikkola(at)salpaus.fi

4 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

29.1.2013
(Uleåborg)

30.1.2013
(Äänekoski)

31.1.2013
(Lahtis)

Oulun seudun ammattiopisto,
Kotkantie 2,
90250 Uleåborg

Pohjoisen
Keski-Suomen Oppimiskeskus,
Piilolantie 17,
44100 Äänekoski

Koulutuskeskus Salpaus,
Katsastajankatu 14,
15800 Lahtis

PDF

Uppvisningsgrenar

 

Djurskötare

Aino-Maija
Aarnikoivu, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0542,
aino-maija.aarnikoivu(at)salpaus.fi

3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

7.2.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Laurellintie 55,
17320 Asikkala

Kainuun ammattioppilaitos,
Kirkkoahontie 113,
87910 Linnantaus

PDF

Turism

Susanna
Soininen, Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 0668, susanna.soininen(at)salpaus.fi

2 tävlande par / verksamhetsort inom läroanstalten

30.1.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Ståhlberginkatu 2 A-B,
15110 Lahtis

Oulun seudun ammattiopisto,
Isokatu 1,
90100 Uleåborg

PDF

MästarePLUS

 

Kundbetjäning
och försäljning

Anne Pihlajamäki, Ammattiopisto
Luovi

040 319 3405,
anne.pihlajamaki(at)luovi.fi

4 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

29.1.2013

Prisma Joensuu,
Voimatie 2,
80100 Joensuu

PDF

Fastighetsservice

Hannu Laitinen /
Arto Vehkomäki,
Kiipulan
ammattiopisto

040 714 2922,
hannu.laitinen(at)kiipula.fi
050 359 8568,
arto.vehkomaki(at)kiipula.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

6.2.2013

Kiipulan ammattiopisto,
Kiipulantie 507,
14200 Turengi

PDF

Logistik

Risto Vartiainen, Ammattiopisto
Luovi

040 319 3573,
risto.vartiainen(at)luovi.fi

2 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

inga semifinaler

 

PDF

Rengörningsservice

Liisi Aro,
Koulutuskeskus
Salpaus

044 708 1029,
liisi.aro(at)salpaus.fi

3 tävlande / verksamhetsort inom läroanstalten

7.2.2013

Koulutuskeskus Salpaus,
Sammonkatu 8 A,
15140 Lahti

PDF

Anmälningsavgifter

Anmälningsavgiften för Mästare-tävlande vid läroanstalter som är medlemmar i SKills Finland är 220€/tävlande och för övriga tävlande är avgiften 420€. Anmälningsavgiften för MästarePLUS-tävlande vid läroanstalter som är medlemmar i Skills Finland är 140€/tävlande och för övriga tävlande är avgiften 220€.

I anmälningsavgiften ingår rätten att delta i semifinalen. Om en tävlande kvalificerar sig vidare till finalen så täcker anmälningsavgiften också deltagande i finalen. Alla tävlande ska anmälas individuellt, detta gäller även dem som tävlar i par- eller teamgrenar.

Regler

Bekanta er med tävlingens regler före anmälan:

Semifinaler i januari 2013

Semifinalerna arrangeras i januari-februari, under veckorna 4-6/2013. Inom februari månad publiceras resultaten på sidan www.taitaja2013.fi.

Semifinalen fungerar som kvalificeringstävling till Mästare-tävlingen. Av dem som anmält sig till Mästare-tävlingen kvalificerar sig i regel de åtta bästa inom individuella grenar och de åtta bästa paren inom pargrenarna till final.

Om antalet anmälda till semifinalerna är

  • 20< tävlande/par/lag, kvalificerar sig 8 tävlande/par/lag till finalen
  • 15-19 tävlande/par/lag, kvalificerar sig 7 tävlande/par/lag till finalen
  • 10-14 tävlande/par/lag, kvalificerar sig, 6 tävlande/par/lag till finalen
  • 5-9 tävlande/par/lag, kvalificerar sig 5 tävlande/par/lag till finalen
  • 0-4 tävlande/par/lag, grenen genomförs som uppvisningsgren.

+1-tävlande i semifinalen

Vid Mästare2013 kan +1-tävlande delta i följande grenar; kundbetjäning och försäljning, blomsterbinderi, rengöringsservice samt datorer och nätverk.

De tävlande som deltar i Mästare-grenar enligt modellen 8+1 kvalificerar sig vidare till finalen så att den +1 tävlande som klarar sig bäst får delta i finalen. Om de semifinaler som arrangeras på olika orter inte sinsemellan är jämförbara, utan kvalificeringen till finalen avgörs via kvoter per ort, ska det arrangeras en skild semifinal för alla +1 tävlande.

Mer information

Pekka Matikainen
Mästare-chef
+358 50 532 2765
pekka.matikainen(at)skillsfinland.fi

Huvudsamarbetspartners:





 

 

 

    

 


Samarbetspartners:

 

 

 

 

           

 

            

 

pkky skills